Jzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF cieki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wicej
Start arrow Rady dla szóstoklasistów
Rady dla szóstoklasistów Drukuj Email
Wpisał: Maria Tomkowiak   
30.03.2009.
Drodzy Szóstoklasiści,
przeczytajcie co mówią o sprawdzianie uczniowie, którzy już go mają za sobą. Specjalnie dla Was rady od starszych kolegów!
Źródło: http://portalwiedzy.onet.pl
Egzamin Szóstoklasisty może wydawać się niepotrzebny, bo do gimnazjum przecież trzeba iść, ale dzięki niemu jestem już oswojony z tą metodą sprawdzania wiedzy i nie denerwuję się tak bardzo egzaminem gimnazjalnym, który czeka mnie za rok!
Łukasz

***

Przystępowałam do egzaminu szóstoklasisty 3 lata temu. Osiągam dobre wyniki w nauce i licznych olimpiadach przedmiotowych, a jednocześnie nie spędzam długich godzin wkuwając. Moja recepta na wygraną? Nic prostszego;)

Przede wszystkim, należy uwierzyć w swoje możliwości, a są naprawdę niewyobrażalne. Nie chodzi tu o zwyczajny optymizm, lecz wręcz o wmówienie sobie, że się wszystko potrafi. Pomaga to zarówno w samej nauce, jak i w późniejszym rozwiązywaniu testu. Jeśli przyjmiemy, że już to wszystko kiedyś przerabialiśmy i rozumieliśmy, każde zadanie okaże się prostsze.

Kolejną ważną rzeczą, jest ćwiczenie swoich umiejętności w praktyce. Teoretyczna wiedza to nie wszystko, choć jest także konieczna. Rozwiązywanie licznych testów to podstawa. Trening czyni mistrza, tak więc nie odbierajmy sobie szansy osiągania mistrzowskich wyników. Wybór należy do nas. Jeśli poświęcimy czas, rozwiążemy wiele próbnych testów, stanie się to niemalże rutyną, kwietniowy egzamin pójdzie nam wyśmienicie.

Jak już wspomniałam wcześniej, nie wolno zapomnieć o wartości wiedzy teoretycznej. Najważniejsze w tym wypadku jest regularne powtarzanie i systematyczność. Nie oznacza to jednak, że nauka "na ostatnią chwilę" nie przynosi żadnych efektów. Przynosi, i to w moim przypadku wyjątkowo zadowalające. Nie polecam jednak tego sposobu, gdyż jego efektywność to głównie kwestia wytrzymałości organizmu i przyzwyczajenia. Nauka noc przed egzaminem na pewno nie przyda się bardziej niż porządny wypoczynek przed wysiłkiem umysłowym, który decyduje o dalszym wyborze szkoły gimnazjalnej.

Nie zapominajmy także, że osiąganie wiedzy nie powinno być męczarnią. Jeżeli mamy dość, trzeba koniecznie zrobić przerwę i najlepiej zająć się sportem bądź innym swoim hobby. Po czynnym wypoczynku nauka nie powinna być już tak męcząca. Najlepiej, gdy nas wręcz fascynuje. Wtedy zdecydowanie zapamiętamy najwięcej i najdłużej. Tak więc, po raz kolejny należy coś sobie wmówić. Tym razem trzeba uznać, że to czego się uczymy jest wyjątkowo interesujące i proste. Nawet, jeżeli nigdy wcześniej nas dany temat nie ciekawił.

Tym właśnie sposobem, napisałam egzamin szóstoklasisty na 40 punktów, czy otrzymałam wynik maksymalny. Tego też wszystkim życzę, a także sobie, gdyż w tym roku przystępuję do egzaminu gimnazjalnego.
villain
Zmieniony ( 22.07.2009. )
 
następny artykuł »