J陑yk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) J陑yki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF ie縦i edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wi阠ej
Start arrow K膭CIK POPRAWNEJ POLSZCZYZNY
M贸wmy i piszmy poprawnie Drukuj Email
Wpisa艂: Maria Tomkowiak   
05.01.2010.

K膭CIK POPRAWNEJ POLSZCZYZNY

 


Jak brzmi prawid艂owa forma liczebnika porz膮dkowego "ROK 2010"?

 

Cz臋sto w mediach, nawet w艣ród znanych dziennikarzy, funkcjonuje niepoprawna forma: "Rok dwutysi臋czny dziesi膮ty" - to b艂膮d j臋zykowy!

Sk膮d ta popularno艣膰 niepoprawnej odmiany. Otó偶, kiedy nasta艂 rok 2000, jedynym mo偶liwym odczytem by艂a forma: w dwutysi臋cznym roku mieli艣my wiele sukcesów, do ko艅ca dwutysi臋cznego roku mo偶na sk艂ada膰 wnioski. U偶ytkownicy j臋zyka tak bardzo przyzwyczaili si臋 do roku dwutysi臋cznego, 偶e automatycznie przenie艣li go na rok dwutysi臋czny pierwszy, potem dwutysi臋czny drugi i dzisiaj cz臋sto s艂yszymy, 偶e mamy rok dwutysi臋czny dziewi膮ty, zamiast dwa tysi膮ce dziewi膮ty.

Na koniec przypominam, 偶e liczebniki porz膮dkowe tworzy si臋, zmieniaj膮c liczebniki odpowiadaj膮ce za dziesi膮tki i jednostki, a w przypadku ich braku - ostatni z liczebników. A zatem mówimy dwa tysi膮ce ósmy, dwa tysi膮ce dziewi膮ty. Przecie偶 rok 1999, wymawiali艣my jako: tysi膮c dziewi臋膰set dziewi臋膰dziesi膮ty dziewi膮ty, a nie tysi膮c dziewi臋膰setny dziewi臋膰dziesi膮ty dziewi膮ty.


藕ród艂o:
http://www.razemztoba.pl/index.php?NS=srodek&nrartyk=3263

 

Zatem mówimy i piszemy:

Dwa tysi膮ce dziesi膮ty (tak jest poprawnie),   a nie dwutysi臋czny dziesi膮ty (forma z艂a)
 
nast臋pny artyku艂 »