Jzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF cieki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wicej
Start arrow Artykuły arrow Relacja z happeningu ZERWIJMY ŁAŃCUCHY
Relacja z happeningu ZERWIJMY ŁAŃCUCHY Drukuj Email
Wpisał: Maria Tomkowiak   
19.09.2010.

ImageDziś w południe - 19 września, na szamotulskim rynku pojawiło się kilka psich bud, do których dobrowolnie przypinali się wolontariusze "Pogotowia dla zwierząt", fundacji "Zwierzęta i My", grupy "Radość Pieska" oraz najliczniej przybyli uczniowie SP2. Przechodnie otrzymywali ulotki informujące o prowadzonej akcji, uzasadniające dlaczego trzymanie psa na łańcuchu jest niehumanitarne, niezgodne z prawem i niebezpieczne dla ludzi. Zawierały także wiadomości o bezpłatnych sterylizacjach, które w cywilizowanym społeczeństwie są jedynym sposobem ograniczania bezdomności zwierząt. Każdy mógł nałożyć na szyję metalowy łańcuch, przypiąć się do budy i w ten sposób zaprotestować przeciwko nieludzkiemu traktowaniu psów, a przy tym przekonać się, jak ciąży kilogramowy łańcuch, gdy ogranicza możliwość poruszania się do zaledwie jednego czy dwóch metrów kwadratowych.

 Image

Dzieci z własnoręcznie wykonanymi plakatami i transparentami demonstrowały swoje poparcie dla akcji. Pracowały nad nimi na lekcjach języka polskiego i zajęciach świetlicowych. Redagowały też hasła i tworzyły opowiadania, których bohaterami są psy łańcuchowe. Grupa Koszałki - Opałki planuje wystawić przedstawienie dotyczące tej tematyki. Mali aktorzy zaczęli już pracę nad scenariuszem. Przygotowaniami do happeningu w SP2 kierowała Maria Tomkowiak. Ideę akcji wspierał swoim zaangażowaniem i obecnością na rynku dyrektor szkoły Ryszard Pajkert.

 

Image 

 

"Gratuluję pomysłu i zapału - wyraził swoją opinię p. dyrektor Ryszard Pajkert - czasem warto przełamywać stereotypy i spojrzeć na życie z innej perspektywy. Empatia to nie tylko umiejętność potrzebna w kontaktach między ludźmi. Zwierzęta też czują i mają swoją psychikę. Pomóżmy i ulżyjmy im w cierpieniu. Posiadanie psa, to nie tylko przyjemność, ale wielki obowiązek i poczucie odpowiedzialności. Pies nie umie się obrażać, a zawsze odpłaci nam przyjaźnią i radosnym merdaniem ogonka."

 

Happening przeciwko przywiązywaniu psów na stałe łańcuchem do budy odbył się w kilkudziesięciu miastach Polski. Szamotuły pojawiły się na MAPIE AKCJI pierwszy raz. Inicjatorką przedsięwzięcia i koordynatorką w naszym mieście jest Sylwia Musiał, wolontariuszka działająca przy schronisku w Przyborowie oraz w "Pogotowiu dla zwierząt". Dziękujemy Sylwii a także Elżbiecie Jaźwieckiej z "Pogotowia dla zwierząt  i Honoracie Byrdy z fundacji "Zwierzęta i My" za współpracę w organizowanej akcji.

Image

Oto jak nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję "Zerwijmy łańcuchy”:

 Image

Image

Image

Image 

Image 

Zobacz więcej:

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 Image

Image

 Image

Image

Image

Image

 

Zmieniony ( 19.09.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »