Jzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF cieki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wicej
Start arrow Artykuły arrow ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT Drukuj Email
Wpisał: Maria Tomkowiak   
05.10.2010.

Image 

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt 5 października w kinie Halszka odbyła się impreza zorganizowana dla uczniów szamotulskich szkół podstawowych. Patronował jej i uświetnił swoim przybyciem Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły p. Włodzimierz Kaczmarek. W swoim wystąpieniu wyraził on przekonanie, że dzieci posiadają ogromną moc, mogą sprawić, by wiele bezdomnych psów znalazło prawdziwy dom. W spotkaniu uczestniczyli także jako współorganizatorzy: dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury p. Piotr Michalak, kierownik kina Halszka - p. Izabela Szymańska, przedstawiciele mediów oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach p. Ryszard Pajkert, który wraz z p. Marią Tomkowiak pełnił rolę gospodarza imprezy.

 

Była to wyjątkowa okazja do poznania ludzi obdarzonych szczególną wrażliwością, z wielkim oddaniem, pasją i poświęceniem działających na rzecz zwierząt.

 

W kinie gościliśmy p. Elżbietę Jaźwiecką z "Pogotowia dla zwierząt", której towarzyszyli młodzi wolontariusze oraz wyjątkowy gość - pies rasy syberian haski o imieniu Dingo. Dzieci powitały panią Elżbietę i jej pupila entuzjastycznymi brawami. Dowiedziały się, jak wygląda praca wolontariuszy w "Pogotowiu dla zwierząt" oraz fundacji "Zwierzęta i my", w jakich przypadkach interweniują i jakie są sposoby zapobiegania bezdomności zwierząt. Pani Elżbieta mówiła, że schroniska nie są dobrym rozwiązaniem dla psów, ponieważ one tam się źle czują, można porównać je do przymusowego więzienia.  Dzieci miały mnóstwo pytań, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi.

 

 Na spotkanie przybyła też p. Katarzyna Kuźmicz- psycholog zwierząt. Udzieliła dzieciom kilku profesjonalnych porad odnośnie behawioru i właściwego postępowania ze swym pupilem. Podpowiedziała, gdzie szukać pomocy, gdy zwierzę ma jakieś psychiczne problemy, zwłaszcza gdy jest ono "po przejściach", np. przebywało przez jakiś czas w schronisku lub było maltretowane.

 

Wśród gości była też Sylwia Musiał. Uczniowie SP2 doskonale znają Sylwię z happeningu "Zerwijmy łańcuchy" oraz wielu akcji organizowanych na rzecz schroniska w Przyborówku, gdzie dużo swojego czasu poświęca jako wolontariuszka.

 

Podczas imprezy dzieci należące do świetlicy szkolnej, przygotowane pod opieką p. Aleksandry Deckert i p. Marii Tomkowiak zaprezentowały kilka wierszy na temat zwierzaków. W recytacjach wytrwale towarzyszył im Dingo. Pieskowi tak się podobało towarzystwo dzieci na scenie, że wcale nie chciał z niej zejść.

 

Światowy Dzień Zwierząt uświetniła prezentacja multimedialna zatytułowana "Mały York", która zdobyła pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Informatycznym. Opracowali ją uczniowie Szkoły Podstawowej w Przyborowie - Jagoda Elsner i Adam Skrzypczak pod kierunkiem p. Małgorzaty Kowalskiej.

 

Imprezę w kinie przygotowywała również grupa "Radość Pieska". Mimo, że jej założyciel, Mariusz Harajon, jest już absolwentem naszej szkoły, to jednak nadal w niej działa. Z okazji Światowego Dnia Zwierząt opracował prezentację multimedialną, w której zwraca uwagę na właściwe traktowanie przez ludzi swoich podopiecznych, porusza problem bezdomności oraz znęcania się nad zwierzętami, podaje numery interwencyjne oraz adresy stron, gdzie można znaleźć potrzebne informacje. Na koniec swojego wystąpienia Mariusz skutecznie zachęcił wszystkich do wspólnego muzykowania. Cała sala zaśpiewała znaną piosenkę pt. "Kundel Bury".

 

Żegnając się z uczestnikami uroczystości p. Maria Tomkowiak poprosiła, aby na co dzień nie zapominać o swoich czworonożnych przyjaciołach i dbać o nich należycie każdego dnia, nie tylko z okazji ich święta.

 

Czy ta wyjątkowa lekcja podniosła świadomość i uwrażliwiła dzieci na problemy naszych braci mniejszych, jak nazywał zwierzęta św. Franciszek? Miejmy nadzieję, że uczestnicy spotkania w odpowiedzialny sposób będą traktować swoje psy, koty, chomiki... 

 

Pamiętajmy wszyscy:

Zwierzę to nie zabawka! Nie można go porzucić, zostawiać bez opieki,

bez wody i pożywienia...

Nie wolno pod żadnym pozorem się nad nim znęcać!

Musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, aby żyć i się rozwijać.

To jest istota żywa, która myśli, cierpi, przeżywa emocje i ma uczucia.

Za okazane serce potrafi się odwdzięczyć - być najbardziej oddanym i wiernym przyjacielem,

przyjacielem na całe życie.

 

Image 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image 

 Image

Image

Image

Image

 

 

 

Zmieniony ( 15.10.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »