Jzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF cieki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wicej
Start arrow Artykuły arrow Akcja ZERWIJMY ŁAŃCUCHY 2011
Akcja ZERWIJMY ŁAŃCUCHY 2011 Drukuj Email
Wpisał: Maria Tomkowiak   
10.09.2011.

Image W dniu 18 września /niedziela/ w godzinach 11.30 – 14.00 w Szamotułach (plac za Kolegiatą, ul. Kapłańska) odbędzie się happening „ZERWIJMY ŁAŃCUCHY”.

Organizator - grupa RADOŚĆ PIESKA działająca przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach zaprasza sympatyków, a także przeciwników akcji - przyjdź, porozmawiaj, podziel się swoim zdaniem.

„ZERWIJMY ŁAŃCUCHY” to ogólnopolska akcja zorganizowana przez czytelników miesięcznika „Mój Pies” przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach. Protestujemy nie przeciwko „łańcuchom” lecz przeciwko bezmyślnemu, niehumanitarnemu zadawaniu bólu i cierpienia zwierzętom.

W centrach największych polskich miast i miasteczek ustawiamy budy, do których każdy, kto tylko zechce, może się na kilka minut przywiązać - by zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego, jak wycieńczające, koszmarnie nudne i bezsensowne jest życie na 2 metrach kwadratowych.

Ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa tak samo jak człowiek – a wszystko to cierpi uwiązany na stałe na łańcuchu; łańcuch jest ciężki, odkształca psu kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (zwłaszcza jeśli jest założony bez obroży); długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają chodzenie; poza tym psy dotykają te same schorzenia co ludzi, spowodowane brakiem ruchu.

Chcemy, by wzrastała świadomość, że pies powinien być przywiązany do człowieka, a nie do budy. W akcję włączają się znane postaci ze świata kultury i rozrywki – oni również przywiązują się do bud. Ambasadorem akcji w tym roku jest Michał Piróg.

W Szamotułach akcja "ZERWIJMY ŁAŃCUCHY" cieszy się poparciem Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły - Włodzimierza Kaczmarka. Organizowana jest po raz drugi. W ubiegłym roku do działań przystąpili wolontariusze ze stowarzyszenia Pogotowie dla Zwierząt oraz fundacji "Zwierzęta i My", a jej koordynatorem była Sylwia Musiał. Obecnie przygotowaniami kieruje Maria Tomkowiak,  opiekun grupy Radość Pieska wraz z jej młodzieżowym przedstawicielem Mariuszem Harajonem.

Chętnych do uczestniczenia w happeningu jako wolontariusze prosimy o kontakt:

majka_tomkowiak@o2.pl

Nie bądź obojętny na krzywdę czworonożnych przyjaciół człowieka!

Image

Image 

Wolontariusze i organizatorzy ubiegłorocznej akcji w Szamotułach.

Image 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach oraz jej dyrektor Ryszard Pajkert z zaangażowaniem walczą o prawa zwierząt.

 

Wesprzyj akcję i Ty

http://www.zerwijmylancuchy.pl/index.php

 

Zmieniony ( 10.09.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »