Jzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF cieki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wicej
Start arrow Artykuły arrow Młodzi wolontariusze z grupy RADOŚĆ PIESKA zrywają łańcuchy
Młodzi wolontariusze z grupy RADOŚĆ PIESKA zrywają łańcuchy Drukuj Email
Wpisał: Maria Tomkowiak   
18.09.2011.

Image 

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w akcji ZERWIJMY ŁAŃCUCHY  w Szamotułach - zarówno wolontariuszom, jak i obserwatorom. Byliście wspaniali!!! Jestem pewna, że po dzisiejszym happeningu spora grupa osób, która do tej pory nie dostrzegała problemu psów łańcuchowych, teraz zacznie myśleć i wyciągać wnioski.

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT

Happening zorganizowała grupa RADOŚĆ PIESKA, działająca przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach. Przygotowane przez nas stoisko robiło wrażenie. Liczne transparenty, hasła, plakaty oraz budy - zarówno te, wypożyczone ze sklepu jak i te zrobione własnoręcznie przez członków grupy RADOŚĆ PIESKA,  przyciągały wzrok przechodniów. Nawet, jeśli się ktoś nie zatrzymał na dłużej, to jednak nie mógł nie zauważyć, że na placu za Kolegiatą dzieje się coś ważnego.

 Image

Fot.Ryszard Pajkert

Informacje o happeningu przekazane uczestnikom mszy przez księdza, wzbudziły zainteresowanie i pozytywne nastawienie do naszej akcji. Uczniowie, ubrani w jednakowe - czarne koszulki z napisem "Wolontariusz", najpierw uczestniczyli w mszy św, a potem rozdawali ulotki, reklamowali akcję ZERWIJMY ŁAŃCUCHY i działalność grupy RADOŚĆ PIESKA. Wolontariuszki wykonywały na twarzach małych dzieci kolorowe makijaże - podobizny zwierzaków. Maluchy bawiły się z czworonożnymi pupilami, przyprowadzonymi na happening przez uczniów Dwójki.

Image
Fot.Ryszard Pajkert

Łańcuch na szyję założyło ponad 160 osób. Najdłużej przypięta do budy była Daria Białyńska - wytrzymała 1 godzinę i 30 minut.

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT


W happeningu uczestniczyło 28 wolontariuszy z SP2, 10 z Gimnazjum nr 1,  jeden z Zespołu Szkół nr 2, a także jeden z Zespołu Szkół im. Jana Brzechwy. Swoją obecnością poparli nasz protest dyrektorzy szkół - Ryszard Pajkert -dyrektor SP2 i Tomasz Runowski - dyrektor Gimnazjum nr 1. Aktywny udział wzięli nauczyciele SP2 i członkowie grupy JAKKOLWIEK, działającej przy Bibliotece MiG Szamotuły. 

Image

Fot. Ewa Pajkert

Naszemu przedsięwzięciu patronował Burmistrz MiG Szamotuły. Ksiądz Proboszcz Andrzej Grabański na znak poparcia dla akcji udostępnił organizatorom teren za Kolegiatą i wypożyczył potrzebny sprzęt.

Image

Fot.Ryszard Pajkert

Do akcji włączyły się osoby prywatne, organizacje społeczne i instytucje takie jak:

Stowarzyszenie Społeczne na rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, organizacja S.O.S. dla Zwierząt, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Gimnazjum nr 1. Budy na dzisiejszą akcję wypożyczył p. Hubert Kalotka prowadzący Sklep Meblowy położony przy ulicy Powstańców Wlkp. Patronat medialny objął miesięcznik Moje Szamotuły.

Image
Fot.Ryszard Pajkert

Akcję i przygotowania do happeningu filmowała ekipa TVP Poznań, reportaż na temat wolontariuszy działających w grupie RADOŚĆ PIESKA będzie można obejrzeć 20 października o godz. 17,15 w TVP Poznań. Relację zamieszcza także Gazeta Szamotulska i portal Wirtualna Polska - Paft News.

Adres strony: http://www.paft.com.pl/index.php/polska-lokalna/wielkopolska

Image
Fot.Ryszard Pajkert

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT


Uważam, że szamotulska akcja się powiodła. Wiele osób obserwujących happening wyrażało pochlebne opinie na temat profesjonalizmu i pomysłowości wolontariuszy, ich wiedzy i rzetelnego przygotowania. Dobrze wiedzieli, jaki cel chcą uzyskać i konsekwentnie do tego dążyli. Tego typu akcje rozwijają w nich wrażliwość na problemy społeczne, uczą odpowiedzialności i rozbudzają chęć działania. Myślę, że w przyszłości będą to jedni z najaktywniejszych członków naszej lokalnej społeczności. Szczególne miejsce widzę dla Mariusza Harajona, który jako młodszy koordynator udowodnił, jak duże ma umiejętności organizatorskie i jak bardzo potrafi się angażować w wielkie sprawy.

 

 - koordynator akcji ZERWIJMY ŁAŃCUCHY

Maria Tomkowiak

Image

Fot.Ryszard Pajkert

Image

Fot.Ryszard Pajkert

Image

Fot.Ryszard Pajkert

Image

Fot. Ewa Pajkert

Image

Fot.Ryszard Pajkert

Image

Fot.Ryszard Pajkert

Image

Fot.Ryszard Pajkert

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT

Image

Fot. Sławomir Kowalewski/PAFT

Zmieniony ( 22.09.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »