Jzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF cieki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wicej
Start arrow Artykuły arrow Jak uczciliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT?
Jak uczciliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT? Drukuj Email
Wpisał: Maria Tomkowiak   
04.10.2011.

Marzeniem większości dzieci jest posiadanie własnego zwierzątka. Chcą bawić się z nim, przytulać, wychodzić na spacery. Jednak czy każdy potrafi prawidłowo opiekować się małym przyjacielem? Miłośnicy zwierząt należący do grupy RADOŚĆ PIESKA, działającej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach, postanowili przypomnieć rówieśnikom, że zwierzęta to nie zabawki lecz żywe istoty, którym należy się troskliwa opieka i szacunek, nie wolno ich krzywdzić, wykorzystywać, traktować w niehumanitarny sposób.

Image

(Fot. Ryszard Pajkert)


Korzystając z pomocy Szamotulskiego Ośrodka Kultury i gościny kina Halszka, dzięki ogromnej życzliwości i zaangażowaniu p. kierownik Izabeli Szymańskiej, grupa Radość Pieska pod kierunkiem Marii Tomkowiak zorganizowała  imprezę, której bohaterami były zwierzęta – te co biegają, latają, pływają i pełzają. Na spotkanie z nimi zostali zaproszeni uczniowie szamotulskich szkół podstawowych i Zespołu Szkół im. Jana Brzechwy.

 

3 października, w przeddzień Światowego Dnia Zwierząt, pojawiły się w kinie klatki, akwaria i legowiska, z których rozbrzmiewały głosy różnych małych zwierzątek przyniesionych przez dzieci: papug, koszatniczek, myszek, chomików i świnek morskich. Były też rybki, żółwie i króliki. Wystawę Zwierząt Domowych pomogła przygotować p. Izabela Rzepińska wypożyczając na ten dzień swych podopiecznych z prowadzonego przy szamotulskim rynku sklepu zoologicznego.

 

Światowy Dzień Zwierząt był znakomitą okazją do złożenia podziękowań osobom, które wspierały inicjatywy i działania grupy RADOŚĆ PIESKA, a szczególnie zasłużyły się przy organizacji happeningu Zerwijmy Łańcuchy oraz Światowego Dnia Zwierząt. Swą obecnością zaszczycili z-ca burmistrza MiG Szamotuły p. Wojciech Rabski, p. Izabela Szymańska - kierownik kina Halszka, p. Tomasz Runowski - dyrektor Gimnazjum nr 1, p. Ryszard Pajkert - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, lekarze weterynarii: p. Magdalena Karmelita – Bach i p. Jakub Rymarczuk, p. Anna Piórkowska oraz wolontariuszka z organizacji SOS dla Zwierząt – Sylwia Musiał.

 

Podczas spotkania z lekarzami weterynarii dzieci dowiedziały się, co jest dobre, a co złe dla ich milusińskich, zadawały też wiele pytań dotyczących żywienia i pielęgnowania poszczególnych gatunków. Aby sprawdzić, czy uważnie słuchały wypowiedzi lekarzy, odbyła się zgadula, w której uczestniczyli ochotnicy wybrani spośród publiczności. Dzieci z grupy RADOŚĆ PIESKA przygotowały na spotkanie wierszyki i piosenki o zwierzakach. Do śpiewania  włączyła się publiczność, co sprawiło, że atmosfera w kinie robiła się coraz gorętsza.

 

Na zakończenie Sylwia Musiał i Dagmara Janiak – wolontariuszki pracujące w azylu dla zwierząt w Koźminie mówiły na temat adopcji psów i kotów. Ich wypowiedź obrazowała prezentacja multimedialna opracowana przez Mariusza Harajona. Miłą niespodzianką, przygotowaną dla uczestników imprezy przez kino Halszka, było zaproszenie na bezpłatny seans filmowy oraz wejściówki na dowolny film dla wyróżniających się członków grupy RADOŚĆ PIESKA, którzy  brali udział w happeningu ZERWIJMY ŁAŃCUCHY i Światowym Dniu Zwierząt. Takim sympatycznym akcentem zakończyło się spotkanie w kinie, ale pamiętajmy, że o zwierzęta  należy dbać przez cały rok, nie tylko od święta.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
(Fot. Ryszard Pajkert)
Zmieniony ( 05.10.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »