Jzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF cieki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wicej
Start arrow Artykuły arrow Światowy Dzień Zwierząt w kinie HALSZKA
Światowy Dzień Zwierząt w kinie HALSZKA Drukuj Email
Wpisał: Maria Tomkowiak   
10.10.2012.

Image

Zwierzęta mają swoje święto! Na całym świecie obchodzone jest 4 października - w dniu patrona zwierząt - św. Franciszka. Z tej okazji w Szamotułach już po raz trzeci odbyła się impreza zorganizowana przez grupę RADOŚĆ PIESKA działającą przy SP2 oraz kino Halszka. Na uroczystość zostali zaproszeni sprzymierzeńcy wspierający grupę w inicjatywach podejmowanych na rzecz zwierząt oraz wolontariusze. To właśnie tym osobom, ludziom o wielkich sercach, organizatorzy pragnęli podziękować za życzliwość oraz bezinteresowną pomoc przy organizowaniu akcji ZERWIJMY ŁAŃCUCHY.

 

Na krótko przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy do kina zawitała wolontariuszka ze schroniska w Przyborówku, której przedstawiciele grupy RADOŚĆ PIESKA przekazali karmę dla zwierząt zgromadzoną w trakcie zbiórki w SP2 i podczas happeningu. Z zaproszenia skorzystali również: kierowniczka kina Halszka -Izabela Szymańska, dyrektor Gimnazjum nr 1 - Tomasz Runowski, treser policyjnych psów - Sławomir Kozak, lekarz weterynarii - Przemysław Repak, właścicielka salonu pielęgnacji psów - Sandra Kustarz, prezes Stowarzyszenia Społecznego Dzieci Specjalnej Troski – Barbara Prętka, przedstawicielka grupy JAKKOLWIEK, pisarka i poetka - Marzena Przekwas - Siemiątkowska oraz właściciel firmy budowlanej - Krzysztof Smoleński. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 - Ryszard Pajkert i prowadząca spotkanie - Maria Tomkowiak wręczyli przybyłym gościom dyplomy z podziękowaniami. Wolontariusze z grupy RADOŚĆ PIESKA otrzymali książki i gadżety ufundowane przez Burmistrza MiG Szamotuły - Włodzimierza Kaczmarka. Wyróżniony został Mariusz Harajon - absolwent szkoły, który z wielkim zaangażowaniem pomagał w organizacji happeningu oraz Światowego Dnia Zwierząt.

 

Zgromadzona w kinie publiczność - uczniowie SP2 z zaciekawieniem obserwowali pokaz strzyżenia i pielęgnacji zwierząt wykonany przez specjalistkę w tej dziedzinie - Sandrę Kustarz. Asystentka, która pomagała p.Sandrze to Julia Kozłowska - absolwentka naszej szkoły. Modelką była sznaucerka o imieniu Sisi, która dzielnie wytrwała do końca zabiegów. W nowej fryzurze wyglądała znakomicie. Ku wielkiej radości dzieci p. Sandra zaprezentowała również umiejętności własnego pieska. Wykonał on kilka ćwiczeń odpowiednio reagując na polecenia swojej opiekunki. W trakcie pokazu Przemysław Repak opowiadał o zawodzie weterynarza oraz udzielał odpowiedzi na pytania związane z leczeniem najczęstszych chorób u zwierząt. Sławomir Kozak uświadomił dzieci, że małego pieska trzeba wychowywać jak małe dziecko, nie można go bić i karać. Najlepszym sposobem, aby reagował na nasze polecenia jest nagradzanie za przejawy dobrego zachowania i każde dobrze wykonane zadanie. Zgromadzona w kinie publiczność z zainteresowaniem słuchała tych ciekawych informacji. 

 

Wielkie poruszenie wywołał film nakręcony podczas happeningu ZERWIJMY ŁAŃCUCHY przez pracownika SP2 Krzysztofa Kupkę, którego fragment został zaprezentowany szkolnej widowni. Uczestnicy happeningu żywo reagowali widząc siebie na dużym ekranie. Maria Tomkowiak podsumowała akcję sprzed dwóch tygodni, zachęciła dzieci i dorosłych do udziału w kolejnych przedsięwzięciach grupy RADOŚĆ PIESKA. 

 

Z przejęciem, nie kryjąc emocji, uczniowie przyglądali się czekającym na adopcję psom ze schroniska w Przyborówku, których zdjęcia wraz z opisami prezentowała Maria Tomkowiak zachęcając dzieci, aby pomogły nieszczęśliwym zwierzakom. Wielu uczniów postanowiło odwiedzić schronisko, aby przygarnąć któregoś z tych piesków.

 

Impreza z okazji Światowego Dnia Zwierząt zakończyła się miłą niespodzianką. Dzieci obejrzały zabawny film z psami w roli głównej. To spotkanie było dla nich wyjątkowym przeżyciem. Doświadczyły zarówno kontaktu ze zwierzętami jak i ludźmi kochającymi zwierzęta. Wiele się nauczyły.

Maria Tomkowiak

 

 Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image 

Image

Image


(Fot. Ryszard Pajkert)

   

Zmieniony ( 13.10.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »